سرویس: يادداشت کد خبر: 298 ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۹

نگاهی به ترکیب هیئت داوران جشنواره فجر

یک تیم حرفه ای

یک تیم حرفه ای

صبح سینما/رامین مارالی: دو شب گذشته اسامی اعضای هیئت داوران اعلام شد؛ در این لیست اسامی دو کارگردان سینما(مسعود جعفری جوزانی و محمدعلی باشه بازیگر)،یک بازیگر(شهاب حسینی)، یک مدیرفیلمبرداری(محمد داوودی)،یک آهنگساز(مجید انتظامی)، یک فیلمنامه نویس(مهدی سجاده چی) و یک تهیه کننده(پژمان لشکری پور) دیده می شود.تمام افراد حاضر در این لیست سابقه مشخص و مرتبط با سینما دارند؛ نام هایی که عمدتا آنقدر افتخارآفرین و محبوب هستند که مخاطب عام نیز با آن ها آشنایی دارد.

 

متاسفانه جو رسانه ای و مناسبات سینما در چند سال اخیر با حاشیه عجین شده و هر تصمیمی با هر سطح کیفیت و تامل با واکنش هایی گاها غیر منصفانه و غیر منطقی مواجه می شود؛ با نگاه حرفه ای و به دور از توجه به مسائل شخصی و یا خصوصی می توان به این مهم رسید که سینمای ایران توانایی آن را دارد که تخصصی و حرفه ای به مسائل نگاه کند و نه بچه گانه و سطحی.زمانی که مسائل شخصی می شود همه چیز معنای اصلی خود را از دست می دهد.

 

سال ها در ترکیب هیئت داوران یک بانو که عمدتا بازیگر، تهیه کننده یا کارگردان بود نیز حضور داشت؛ اینکه با نگاه جنسیت زده همه امور را یک دسیسه و نقشه شوم بدانیم غیر منصفانه است.اگر یک عمل در سیاستی گسترده طی چند سال تکرار شود می شود در مورد آن بحث کرد اما این که بگوییم عدم حضور داور زن یک امر عمدی بوده کمی به دور از منطق به نظر می آید. دبیر جشنواره برای حضور عوامل باید مذاکراتی داشته باشد طبیعتا هر مذاکره ای یک جواب مثبت دارد و یک جواب منفی؛ مگر خانم پوران درخشنده عضو هیئت انتخاب همین دوره جشنواره نبود؟

 

یک بار هم شده بیاییم با حسن نیت به مسائل نگاه کنیم و از پیش داوری ها دوری کنیم؛ پس از برگزاری جشنواره و پایان اختتامیه فرصت برای بررسی، واکاوی و نقد بسیار است.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک